Monica Sjöö: Marx a matriarchat
Home
Jeskyne
Nahoru do hloubi Zeme aneb Bohyne na Krete I.
Ochutnej sladkost zivota aneb Bohyne na Krete II.
Zazracny strom aneb Bohyne na Krete III.
Rec Bohyne aneb Bohyne na Krete IV.
Kreta a Minojska civilizace
Samanka/knezka/carodejnice: Zeme je mym telem
Deloha jako Mesicni Strom
Vyrobte si koprivovou panenku
Sebezasveceni knezky Bast
Vyzva Bohyne
Radost ze zivota
Cesta k Temne Bohyni
Zeny, prineste zpravy
Strach mit silu
Zpivaji Tvoji pisen
Vzyvani bozstva
Tanceni se Starhawk
Moudra krev
Ritualni chutovky
Ritualni chutovky 2
Daimon - hledani zeniny vasnive duse
Americanka ve Vestonicich a jine venuse
Ceska bohyne a Vestonice
Na vanocni tema: Dionysovska extaze
Meditace: Ty jsi Bohyne
Stezka knezky a Chat
Navrat Bohyne (Achaia)
Monica Sjöö: Marx a matriarchat
Cornwall
Ritual jako stavebni jednotka nove kultury
Ritual sebeprijeti
Oslava svatku Lammas
Cesta Luny
Buh te stvoril nesmrtelnym (poselstvi sv. Eufemie)
Zimni meditace
Sebepozehnani
Rohaty Buh
Svati Synove
Oslava zeny
Meditace: Jak videt, slyset a citit Zdroj
Krchnicka - aneb moc Tve leve ruky
Ta s obema prsy
Trinacta komnata
Na Kretu s Valpurgou (srpen 02)
Konference Bohyne 2003, Velka Britanie
Zazitky z putovani na Krete 2004, Michaela Petrovska
Festival Bohyne 2004
Festival - Rej Zenskeho Principu
Mystérium Krétské Bohyne - zenské putování po posvátny´ch místech Minojské kultury, 05
Tantricka oslava carodejnic a Beltainu, 29.4.-1.5.05
Tisic tvari zeny 05 - zenská skupina osobního rustu
Aktivity a kurzy v Ceske Republice
Galerie
Odkazy
Virtualni chramy bohyni
Autorka
Monica Sjöö je radikalni anarcho/eko-feministka a malirka orientovana na Bohyni, spisovatelka a myslitelka v oboru Mysterii Zeme. Narozena v r.1938 v severnim Svedsku, zije vetsinou ve Velke Britanii od pozdnich 50tych let a aktivne se venuje Zenskemu Liberalnimu Hnuti od 60tych let. Jeji obrazy jsou inspirovane cestami na neoliticka posvatna mista pradavne Velke Matky a zazitky na techto mistech, a byly vystavene po cele severni Evrope a v USA.
 
Monica je spolu s Barbarou Mor autorkou vlivne knihy Velka Kosmicka Matka: Znovuobjeveni Nabozenstvi Zeme (Harper and Row, San Francisco, 1987, nova edice 1991). Prispela clanky do mnoha casopisu a antologii na siroky vyber nametu vcetne spirituality Bohyne, zenske tvorivosti a umeni, jejich navstev posvatnych mist, politiky a filozofie hnuti New Age, kruhu v obili (crop circles), geneticke modifikace, zenske pohlavni mutilace (obrizky), anarcho-feminismu a pornografie. Jeji prace se objevila v britskych casopisech jako Arachne, Wood and Water, PAN, From the Flames a v casopisech Womanspirit, Calyx a Women of Power v USA. Mnoho z jejich obrazu bylo pouzito na titulni stranky knih. Monica pravidelne porada prednasky s promitanim diapozitivu a workshopy na konferencich, festivalech a taborech. Pevne veri v primou politickou akci na ochranu Matky Zeme.
Monica a Valpurga, Carn Euny, UK
3pics.jpg
Ve fogou, podzemni prehistoricke svatyni
Vynatek z knihy Velka Kosmicka Matka: Znovuobjeveni nabozenstvi Zeme, ktera se zabyva mnoha ruznorodymi aspekty spirituality Bohyne. Pro citaci jsem zvolila tuto kapitolu, ktera mi pripadala pro ceske ctenarky a ctenare zajimave tematicka, i kdyz si vyhrazuji ne uplne ztotozneni se s nekterymi nazory ...
 
Marx a matriarchat
Pradavne skupiny orientovane na zenu byly puvodnim komunismem. Friedrich Engels a Karl Marx to rozpoznali. Obzvlaste Engels se odvolava na koncept J. J. Bachofena o pravu Matky a oba muzi zalozili sve analyzy vyvoje spolecnosti na primarni existenci pradavnych matriarchatu - komunitnich matricentrickych systemu. V tom je ovlivnily spisy Lewise Morgana, americkeho antropologa. Morgan zil s domorodymi kmeny Iroquoiu, jejichz spolecnost studoval. V jejich pribuzenskych strukturach, reci a zvyklostech objevil dukazy davnych spolecenskych a pokrevnich vztahu zalozenych na ruznych fazich skupinoveho manzelstvi. V Ancient Society (Pradavna spolecnost), napsane v 80tych letech 19.stol., Morgan nabizi sve zavery, ze takova spolecnost byla matrilinearni a matricentricka z nezbytnosti, protoze ve strukture skupinoveho manzelstvi muze byt pouze matka najisto urcena coby rodic ditete.
 
Nyni vime, ze podobne dukazy se daji najit po celem svete; napr. mnoho pribuzenskych struktur rozlisuje mezi biologickym otcem ditete a "zastupnym" otcem, coz je obvykle matcin bratr nebo jiny pribuzny muzskeho pohlavi. Zastupny otec se v techto spolecnostech povazuje za "skutecneho" otce; totoznost a dedictvi se predavaji po zenske krevni linii.
 
Ale prestoze byli pionyry, Morgan, Engels ani Marx si nebyli plne vedomi skutecnych zenskych funkci a uspechu v minulych kulturach. Zaroven nebyli naladeni na holisticky obraz davnych narodu. U Marxe a Engelse, a zvlaste u jejich dogmatickych interpretu a stoupencu, zuzovani pozornosti na vylucne ekonomickou a tridni analyzu naprosto zamlzilo puvodni lidsky stav byti, ktery byl vice duchovni nez ekonomicky. Toto Marxisticke zuzeni pohledu, a jeho nasledne popreni lidskeho duchovniho prozitku, melo tragicky dopad na cely svet.
 
Jak se to stalo? Karel Marx (a prave tak Engels) byl hluboce soucitici clovek; jeho vyrok o "opiu lidu", ktery neni nikdy uvaden spravedlive presne, je toho dukazem:
 
"Nabozenske utrpeni je vyrazem skutecneho utrpeni a zaroven protestem proti nemu. Nabozenstvi je povzdechem potlaceneho stvoreni, je srdcem sveta bez srdce, prave tak jako je duchem v bezduche situaci. Je to opium lidu. Pozadavek, aby lide zanechali iluzi o jeho stavu, je pozadavkem vzdat se stavu, ktery vyzaduje iluzi. Kritika strhla imaginarni kvety z retezu, ne proto, aby clovek zustal v retezech bez jakekoli fantazie nebo utechy, ale proto, aby retezy shodil a utrhl si zivou kvetinu."
 
Nikdo to nerekl lepe ani lepe nerozpoznal absolutni pravo lidske bytosti lpet na "duchu" v "bezduche situaci", a na "srdci" ve "svete bez srdce". Protoze duch a srdce jsou skutecne a ony samy pomohly milionum lidskych bytosti prezit v jinak neprezitelnych situacich.
 
Tragedie Marxe a marxistu byla v tom, ze zamenili ducha za vladnouci nabozenstvi. Videli jasne a historicky, ze vladnouci nabozenstvi se spojilo s opresorem - potlacujici tridou, nadvladou, s potlacujicim spolecenskym a ekonomickym systemem. Videli seme oprese v nabozenskych doktrinach: doktrinach, ktere oduvodnovaly chudobu a otroctvi a omlouvaly brutalni tyranii a chamtivost tim, ze vtiskly "Bozi pecet" na socialni systemy zalozene na hierarchii chudych a bohatych, hiearchii vladnoucich a ovladanych. Videli bohatstvi a moc cirkve a zubozenou pasivitu vericich. Bylo jim zrejme, ze "cirkev" byla ve skutecnosti clovekem vytvorena instituce, ktera ziskavala a udrzovala moc zneuzivanim skutecnosti ducha proti skutecnosti fyzickych potreb; slyseli kazani, ktera odsuzovala "materialni bohatstvi" a "pozemska poteseni", zatimco cirkevni hodnostari a jejich bohati stoupenci zili v prepychu a bezpeci, tam, kde masy vericich zivorili v hadrech. A tyto podminky byly ospravedlnovany jakozto "Bozi plan pro cloveka". Videli, ze nabozenska nadvlada vzdy definuje "ducha" a "Boha" a "lidsky osud" podle svych elitarskych predstav a tak, aby to slouzilo jejich vlastnich svetskemu prospechu.
 
S timto uvedomenim marxiste pravem odsoudili pakt ustanovenych nabozenstvi v historicke opresi lidskych bytosti. Tragicky vsak take popreli skutecnost lidskeho ducha a jeho uprimne touhy. Chteli pravem zachranit lidstvo od nabozenskeho vykoristovani; ale ve svem zuzenem poli pozornosti, ve svem ekonomickem a tridnim zredukovani rozdelili lidskou bytost na dve protikladne casti: hmotna existence proti duchovni skutecnosti. Toto rozdeleni bylo pouze zrcadlovym odrazem jiz existujiciho nabozenskeho dualismu. A jak se dogmaticky marxisticky komunismus rozvijel v jedne zemi za druhou, toto rozdeleni posililo to same odcizeni lidskeho stavu, ktere chtel Marx vyresit. Vytvorilo bezutesny "statni kapitalismus" Sovetskeho Ruska a jeho satelitu, ve kterem stat pracuje, zamracene a mechanicky, aby posilil svou definici lidskeho zivota jako bezducheho mechanismu. Stalo se palivem motoru propagandy zpatecnickych systemu vsech zemi, takze svet je roztrzen ve falesne dichotomii mezi "bezboznym komunismem" a "bozskym kapitalismem". Protoze je-li komunismus ateisticky, jeho protivnici mohou tvrdit, ze jsou povinovani Bohu, jakkoli falesne takove tvrzeni je.
 
Nakonec to odvratilo necitane miliony potlacovanych lidskych bytosti, ktere potrebuji ekonomickou a socialni analyzu marxismu k objasneni a zmene jejich zivotnich podminek, ale kteri se boji, ze maji kupovat tuto analyzu za cenu sve duse. I pres sebevetsi miru korupce a vzajemneho paktovani ustanovenych svetovych nabozenstvi, tyto stale pevne stoji na svem miste a nabizeji se jako jedine utulky "ducha v bezduchem svete". Marxismus je bohuzel v ocich prilis mnoha lidi povazovany za totalni, fanaticke zavrzeni duchovni skutecnosti. A toto pojeti marxismu pomaha pohanet prave tak fanaticka oziveni fundamentalistickych nabozenstvi po celem dnesnim svete.
 
Marx a Engels zamenili ducha za ustanovene nabozenstvi - a jejich stoupenci v techto doktrinach nadale pokracuji - protoze coby zapadni bili muzi nedokazali videt celkove paradigma pradavnych zenskych puvodnich komunismu. Protoze vychazeli z teto linearni, rozclenujici, redukujici zapadni tradice,  ktera ma sve koreny v judeo-krestanske Bibli i v aristotelovsko-platonicke, recko-rimske hyper-racionalite, nedokazali pochopit primarni holismus (holisticky = celostni) lidskeho prozitku na Zemi. Vysledkem je, ze marxismus ma tendence posilovat, spise nez oponovat, nechvalne zname rozpolcujici strategie Zapadniho kapitalismu.

Nektere z Monicinych obrazu si muzete prohlednout v GALERII