Ochutnej sladkost zivota aneb Bohyne na Krete II.
Home
Jeskyne
Nahoru do hloubi Zeme aneb Bohyne na Krete I.
Ochutnej sladkost zivota aneb Bohyne na Krete II.
Zazracny strom aneb Bohyne na Krete III.
Rec Bohyne aneb Bohyne na Krete IV.
Kreta a Minojska civilizace
Samanka/knezka/carodejnice: Zeme je mym telem
Deloha jako Mesicni Strom
Vyrobte si koprivovou panenku
Sebezasveceni knezky Bast
Vyzva Bohyne
Radost ze zivota
Cesta k Temne Bohyni
Zeny, prineste zpravy
Strach mit silu
Zpivaji Tvoji pisen
Vzyvani bozstva
Tanceni se Starhawk
Moudra krev
Ritualni chutovky
Ritualni chutovky 2
Daimon - hledani zeniny vasnive duse
Americanka ve Vestonicich a jine venuse
Ceska bohyne a Vestonice
Na vanocni tema: Dionysovska extaze
Meditace: Ty jsi Bohyne
Stezka knezky a Chat
Navrat Bohyne (Achaia)
Monica Sjöö: Marx a matriarchat
Cornwall
Ritual jako stavebni jednotka nove kultury
Ritual sebeprijeti
Oslava svatku Lammas
Cesta Luny
Buh te stvoril nesmrtelnym (poselstvi sv. Eufemie)
Zimni meditace
Sebepozehnani
Rohaty Buh
Svati Synove
Oslava zeny
Meditace: Jak videt, slyset a citit Zdroj
Krchnicka - aneb moc Tve leve ruky
Ta s obema prsy
Trinacta komnata
Na Kretu s Valpurgou (srpen 02)
Konference Bohyne 2003, Velka Britanie
Zazitky z putovani na Krete 2004, Michaela Petrovska
Festival Bohyne 2004
Festival - Rej Zenskeho Principu
Mystérium Krétské Bohyne - zenské putování po posvátny´ch místech Minojské kultury, 05
Tantricka oslava carodejnic a Beltainu, 29.4.-1.5.05
Tisic tvari zeny 05 - zenská skupina osobního rustu
Aktivity a kurzy v Ceske Republice
Galerie
Odkazy
Virtualni chramy bohyni
Autorka

Ochutnej sladkost života - Bohyně na Krétě II.

převzatý článek


...Naše cesta pokračovala podél zemědělských usedlostí a olivových hájů do Agii Triady, pozdně minojské 'vily', náboženského a ekonomického centra s rozsáhlými sklady a otevřeným dvorem, kde se pravděpodobně odehrávaly rituály. Agia Triáda je jenom jednu nebo dvě míle od Phaistosu (Festos), ale blíže k moři, které v dálce zářilo jako tyrkysový šperk. Tady byl objeven tolik známý a reprodukovaný sarkofág z Agii Triady, s detailními malbami pozdně minojských rituálů. Na jedné straně vidíme ženu, jak lije úlitbu do nádoby mezi dvěma labrys (tzv. dvousekerami, které nesloužily jako zbraně, ale jako posvátný symbol Bohyně) velikosti lidské postavy, a na jedné z nich sedí jako na bidýlku ptáci. Na druhé straně je uvázaný obětní býk, zatímco jiná žena s korunou posvátných rohů vykonává u oltáře rituál.

Našly jsme pozdně minojskou svatyni, obdélníkovou místnost velkou zhruba jako malá kaple, kterými je řecká krajina posetá. Byla rozdělena na dva čtvercové prostory s dlouhou lavici označenou za oltář u zdi zadní místnosti. Zde jsme slavnostně zahájily to, co se později stalo naší obřadní tradicí - položení obětních dárků ve formě malých terakotových nádobek a ručně šitých trojúhelníků naplněných vonnými bylinkami, vyrobených jeptiškami z Paliani, na oltář. Přidaly jsme starodávný kámen z jezera, šperky, které jsme chtěly mít požehnané, a malou reprodukci neolitické Hadí Bohyně.

Sarkofág z Agii Triady

Rituál začal obětinou úlitby: napřed mléko, výživná tekutina, která proudí z ženských prsou, jak lidských tak zvířecích, pak med, sladký dárek včel, který nám připomíná šťávy plynoucí z posvátného místa ženy, následovala voda, zdroj života, který vybublává zpoza skály, a nakonec víno, které dává radost, uvolňuje tělo i ducha, připomínající nám ženskou (menstruační) krev, krev narození a obnovení. Jak tekutiny prýštily z našich rukou a zatékaly do spár a dolíku v kamení, navracely jsme dary života Zemi. Naše gesta byla váhavá a mnoho zůstalo nevyřčeno, ale cítily jsme spojení s dávnými ženami, které přímo na tomto místě nabídly podobné dary. Brzy byl oltář mokrý, lepkavý a rozzářený. Jedna z nás si všimla labrys vyryté na čelní straně oltáře a obtáhla ji vodou. Pak jsme jedna druhé podaly keramický pohár s medem, se slovy: 'Ochutnej sladkost života'. Robin předzpívávala písničku. Náš rituál byl ukončen pevným objetím nás všech v těsném kruhu. Pečlivě jsme uzemnily energii v půdě, zasunuly naše obětní dárečky do spár v kameni nebo je zanechaly pro další návštěvníky, aby si je odnesli domů.

Hlavní hala paláce

V průběhu této činnosti měla jedna z žen obavy, že by nám hlídači, muži, kteří nás pozorovali, mohli chtít zabránit ve vykonávání rituálu. Řekla jsem, že se mi nikdy nestalo, že by hlídač obřad přerušil, ačkoli jednou v Eleusis mi hlídačka řekla, že nemám podlahu 'špinit' moukou, kterou jsem sypala podél procesní cesty. Ale v Agii Triadě ani nikde jinde po dobu naší poutě nás muži (nebo ženy) hlídající minojská naleziště nepřerušili. Dokonce se nám několik mužů snažilo pomoci a ti, kteří pozorovali naši činnost, včetně řidiče autobusu, nám prokazovali účtu. To nám připadalo příhodné a otevřelo mě to hlubšímu porozumění minojské spirituality, která ačkoli má střed v Bohyni, nevylučuje Boha. Viděla jsem, že muži dokáží přijmout, ocenit a dokonce být přítomni u ženských mysterií, tak jako Naomi a já jsme byly přítomné u mužských mystérií při destilaci raki. Při několika příležitostech v průběhu našeho výletu, a zvláště druhý den v jeskyni Skoteino, jsem pociťovala přítomnost mužů hned na okraji našeho ženského kruhu jako velké požehnání.

Článek vyňat z knihy “Odyssey with the Goddess - a spiritual quest in ” od Carol P. Christ. Autorka žije od r.1988 celoročně v Řecku a každé jaro a podzim vede poutě k Bohyni na Krétě . Má PhD v náboženských studiích z Yale a je autorkou knih Diving deep and surfacing a Laughter of Aphrodite a co-editorkou časopisu Womanspirit Rising a Weaving the Visions.

Další informace o Agii Triade a fotografie


 

Valpurga (Hana Evansová) a Kateřina Kramolišová pořádají 11ti denní dovolenou na Krétě

Mystérium krétské Bohyně

aneb 'Ženské putování po posvátných a silových místech minojské kultury',

v červnu 2005.